Madeira - fortifikované víno z ostrova věčného jara

Ostrov Madeira zná dnes snad každý, neboť je to oblíbené místo pro trávění dovolené. Nachází se přibližně 700 km západně od Maroka a náleží Portugalsku. Ostrov je to obecně hornatý a díky podnebí, které na ostrově panuje (celoročně příjemné teploty a mírná vlhkost), se také nazývá jako ostrov věčného jara. 

Na rozdíl však od Portugalska a jeho portského, na Madeiře se vyrábí podobný nápoj s názvem "Madeira". Originální. :-) O tomto nápoji se na internetu určitě dočtete mnoho. My se tedy budeme soustředit na rozdělení a klasifikaci madeirských vín, abyste věděli, jak se mezi sebou tato likérová vína liší a pomohlo vám to tak při výběru. 

Pokud by vás zajímalo srovnání mezi portským a Madeirou, tak zatímco portské víno je spíše ovocné, Madeira směřuje více do kořenitých a ořechových tónů.

Výroba Madeiry:

Pokud se v něčem výroba Madeiry liší od ostatních fortifikovaných vín, tak je to především metodou zrání. Zatímco ostatní výrobci se tomuto procesu snaží vyhnout, u Madeiry je tento proces vyžadován. Jde o tzv. zahřívání vína a je to metoda, kdy se víno střídavě zahřívá a chladí. Je také záměrně vystaveno oxidaci - tedy porovádí se přesný opak toho, čemu se vinaři jinak pečlivě brání. 

A jak to, že tento proces ohřívání a oxidace u Madeiry tak funguje? Hrozny jsou totiž sbírány velmi brzy a tím pádem má mošt vysokou aciditu - tedy kyselost. Tento proces zrání pak víno výborně "zakonzervuje" - proto se dají vína Madeiry skladovat 100 a více let! 

  • Metoda Estufas - Estufa je název tanku, ve kterém se víno zahřívá až na 50°C a to po dobu 3 měsíců. Tímto procesem začne cukr karamelizovat.
  • Metoda Canteiro - Slovem "Canteiro" jsou nazývány dřevěné trámy, které podpírají dubové sudy, ve kterých víno zraje po dobu 2 let. Sudy jsou umístěny ve vytápěné místnosti, nebo výše ve skladu, kde teplota více kolísá. Někdy se i sudy nechávají venku na slunci. Vína tak karamelizují a oxidují velmi pomalu, někdy až po dobu 100 let. Vína vyrobena touto metodou se tedy perfektně hodí k dlouholetému zrání.

I přes fakt, že Madeiry umí vydržet déle než my, některá vína se doporučují pít co nejdříve. Pokud tedy hledáte víno, které můžou v dospělosti pít i děti vašich vnoučat, doporučuje se vyhledávat Madeiry "Colheita" či "Frasqueira / Garrafeira" - viz popis níže v kapitole "Třídění dle doby zrání".

Typy Madeiry:

  • Rainwater - základní varianta Madeiry. Je ovocnější a svěžejší a do prodeje jde po 3 letech zrání. Většinou je vyrobena z odrůd Tinta Negra a Verdelho. Výjimečně se najdou i Rainwater varianty, které dlouhodobě zrály.
  • Sercial (nejlehčí a nejsušší) - vhodné pro dlouholeté zrání (20 let). Nalezneme zde citrusové (pomeranč, citron) či ořechové tóny a u vyzrálejších vín také tóny petrolejové.
  • Verdelho (pikantní polosuché) - přechod mezi Boalem a Sercialem. Typické jsou medové tóny, sušené ovoce, někdy i tóny čokoládové nebo kávové.
  • Boal (bual) (tmavší, polosladké) - dostáváme kávu, karamel, pomerančovou slupku, meruňky či kouřovitost
  • Malvasia (velmi sladké a tmavé) - v tomto případě se také můžeme setkat s označením "Malmsey". "Malmsey" se dnes používá téměř výhradně jako označení pro sladkou variantu Madeiry vyráběnou z hroznů Malvasia. Do této rodiny Malvasie patří - Malvasia bianca, Malvasia di Schierano, Malvasia negra, Malvasia nera, Malvasia nera di Brindisi, Malvasia di Candia aromatica, Malvasia odorosissima a další.
  • Bastardo a Terrantez - tyto dvě odrůdy se již téměř nevysazují, přesto však existují ještě velice kvalitní ročníkové sběry (tzv. vintage), vyrobené právě z těchto odrůd. 
  • Tinta Negra Mole - velice hojně vysazovaná odrůda, která se považuje za univerzální. Velice dobře se hodí do směsí, ale i jako ročníkový sběr vykazuje vynikající kvalitu.

Rozdělení dle cukernatosti:

  • Extra suchá (extra seco, extra dry) - zbytkový cukr je pod hranicí 49 g/l
  • Suchá (seco, dry) - zbytkový cukr je do 59 g/l. Extra suchá a suchá vína spadají do kategorie SERCIAL.
  • Polosuchá (meio seco, medium dry) - zbytkový cukr se pohybuje mezi 54 g/l a 78 g/l. Do této kategorie spadají vína z odrůdy VERDELHO a některá TERRANTEZ.
  • Polosladká (meio doce, medium rich) - zbytkový cukr je od 78 g/l do 100 g/l. Sem patří všechna vína vyrobená z odrůdy BOAL.
  • Sladká (doce, full rich, sweet) - vína, která mají zbytkový cukr přes 100 g/l. Do sladké kategorie spadají všechna vína vyrobená z odrůd Malvasia.

Třídění dle doby zrání:

  • 3 roky - základní typ vína - Rainwater, Finest
  • 5 let - Reserva, Velho, Reserve, Old, Vieux
  • 10 let - Special Reserve, Reserva Velha, Reserva Especial, Muito Velho, Old Reserve nebo Very Old
  • 15 let - Old, Extra Reserve, Reserva Extra
  • 20, 30, 40, 50 nebo více jak 50 let - Rare. Vína musí zrát v sudech po stanovenou dobu. Čím starší je víno, tím více získává na komplexnosti a jde více do ořechových tónů. 
  • Colheita - Rare. Pouze z ročníkového sběru - ten musí být uveden na lahvi. Vína musí zrát minimálně pět let před uvedením do produkce.
  • Frasqueira / Garrafeira - Very Rare. Ročníkový sběr výjimečné kvality. Vína musí zrát přírodní metodou Canteiro (metoda zrání v sudech) po dobu nejméně 20 let. Patří mezi nejvíce sběratelské druhy všech madeirských vín.

Dostali jste chuť na Madeiru? Mrkněte, co vám můžeme nabídnout. ;-)

Madeira-likerove-vino-z-ostrova-vecneho-jara-likerovavina.cz