LA TROUSSEPINÉTE - nevšední vermut z Francie!

Přiznám se, že když jsem vybíral Pineau des Charentes pro náš e-shop, narazil jsem na stránkách výrobce Lise Baccara na plno zajímavých nápojů - většinou ve stylu likérů s příchutí šípku, melounu, jahod či exotického ovoce. Nejvíce mě však zaujal záhadný nápoj s podivným názvem Troussepinéte (čti truspinet).

pozn: Někde se uvádí s dvěma "t" jako "Troussepinétte".

Řekl jsem si tedy, proč to nezkusit? A tak jsem objednal několik lahví - jen tak ze zvědavosti. No a nakonec se z toho vyklubal velice zajímavý vermut, jehož obliba rychle roste, zatímco zásoby ve skladu se tenčí. :-) 

Chtěli bychom vám Troussepinéte v tomto článku více představit, ačkoliv… popisovat ho můžeme jak chceme, nejlepší je však vždy ochutnat a zjistit, jak Vám osobně sedne.

    trnka obecná keř

Trnka obecná - keř s plody


Historie:

Co je vlastně ten “Troussepinéte”? Jedná se o francouzský vermut, jehož recept pochází z regionu Vendée a kořeny jeho vzniku sahají do 19. století. Dokonce se říká, že se jedná o nejstarší francouzský aperitiv na bázi vína. Do povědomí se pak začal dostávat díky svému názvu Troussepinète a to v 50. letech 20. století. 

Jak jsem již napověděl - pije se jako aperitiv a vyrábí se macerací trnky obecné v alkoholu a poté se přidává víno - v případě Francouzů se jako alkohol používá koňak. Macerují se mladé výhonky, které se sbírají výhradně ručně v období někdy kolem měsíce května. 

 

trnka obecná

Sběr:

Trnka obecná roste divoce a nahodile různě po Francii ve specifických zónách, jako jsou hranice pastvin či na okrajích lesů. A místa jejich růstu jsou prý známá jen zasvěceným znalcům! ;-) Osobně bych řekl, že si spíše těchto hustých a trnitých keřů nikdo jiný nevšímá. :-) Ke sběru je zapotřebí dalších 7 až 10 pracovníků, se kterými se dají nasbírat až 3 tuny ročně. Když si představíme, že jedna větvička váží jen několik gramů, tak nasbírat takové množství představuje pro pracovníky dost intenzivní a pečlivou práci.

 

Sběr výhonků trnky

 

Recept:

Výhonky jsou po sběru nejdříve macerovány v jemném koňaku a poté ve víně, a to po dobu tří měsíců. Vše podle řemeslného postupu, který zná jen a pouze sám mistr likérník!

Následně se odehrávají další zásadní a složité kroky - tedy kromě macerace i samotné míchání (blending). Z toho všeho nakonec výrobce získá jemný extrakt s vůní trnek, který se podílí na jedinečné chuti tradičního Troussepinète vyráběného společností Lise Baccara.

 

Gérard PAIGNON

Gérard PAIGNON - ředitel společnosti Lise Baccara

 

Pokud vás popis zaujal a jste zvědaví, jak chutná tento zajímavý vermut z Francie, uděláte nejlépe, když si Troussepinéte objednáte a vyzkoušíte ho na vlastní chuťové pohárky. ;-)

 

Míra a Melánie z likerovavina.cz.