Představujeme vinařství z Madeiry - Blandy´s

Tak kolik že je na Madeiře producentů madeirského vína? Mnoho článku zmiňuje jen ty hlavní a největší. Někteří se zmíní i o těch menších - například Vintners je snad nejmenší producent a tak ho v mnoha internetových "seznamech" nenajdete. Stejně tak nelze pořádně dohledat společnost Miles, která jinak vyrábí lahodné madeiry.

Začneme tím největším hráčem, kteří se svojí značkou dobývají celý svět.

HISTORIE

1808

Blandy´s je největší a nejznámější producent madeiry na ostrově. A jak to všechno začalo? V roce 1808 přijel John Blandy na Madeiru s doporučeným dopisem z Londýna, v němž se uvádí, že na tom se zdravím není dobře a hledá práci účetního.  

1811

Již v roce 1811 založil se svými bratry Thomasem a Georgem vlastní firmu na přepravu vína a obchodování s ním a začal budovat základy rodiny i samotného ostrova výrobou nejslavnějšího (s tímto výrazem samozřejmě nemohu souhlasit, neboť například portské má mnohem větší jméno než madeira, kterou spousta lidí ve světě stále ještě nezná) a nejjedinečnějšího vína na světě - madeiry.
Společnost brzy začala vyvážet víno do všech čtyř koutů světa a to i dop tak vzdálených míst, jako je Rusko, severní Evropa, Antily a Severní Amerika. Aby rozšířila své aktivity, začala také dovážet různé produkty jiného původu.

1824

Díky houževnatosti Johna Blandyho, který v průběhu téměř 20 let skupoval malé pozemky, získala rodina to, co je dnes známé jako The Blandy's Wine Lodge. Tyto viniční usedlosti, které patří k nejstarším na ostrově, se kromě historického dědictví mohou pochlubit výjimečnými vlastnostmi, které přispívají k výrobě skutečně pozoruhodných vín. 

1852

Během katastrofální epidemie oidia (neboli padlí révové, je houbová choroba vinné révy i jiných rostlin, napadající všechny zelená části rostliny) v roce 1852 to byl právě Charles Blandy, kdo prozíravě skoupil velkou část zásob starého vína na ostrově, a zajistil tak své společnosti možnost pokračovat v prodeji madeirského vína.

1925

V roce 1925 se společnost Blandy's rozhodla připojit ke společnosti Madeira Wine Company: skupině vinařských společností, které byly společně vytvořeny s cílem maximalizovat celosvětové působení a minimalizovat režijní náklady ve světě, kde exportní trh zažíval historické minimum. Pod vedením rodiny Blandyových se tomuto sdružení podařilo přežít bezútěšná léta, přičemž mnoho dalších společností se ocitlo na okraji zájmu.

1989

Partnerství se společností Symington.
V roce 1989 Blandyovi v zájmu dalšího rozšíření světového trhu oslovili další anglo-portugalskou rodinu Symingtonů z Porta (výrobce portského od 19. století) a nabídli jim partnerství v nově pojmenované společnosti Madeira Wine Company (MWC). Toto partnerství trvá dodnes.

2000

V roce 2000 se společnost Blandy's Madeira Wine Company (MWC) stala lídrem v představení vysoce kvalitní, ale cenově dostupné Madeiry z jediného ročníku (v portugalštině známé jako "Colheita") "Blandy's Malmsey 1994 Harvest".
Jednalo se o první datovanou Madeiru, která byla kdy uvedena na trh, kromě velmi drahých a vzácných Vintage Madeir. Obchodníci s vínem a spotřebitelé v mnoha zemích ocenili tento nový přístup ke kvalitním Madeirám. Od té doby mnoho dalších výrobců Madeiry opět následovalo příkladu MWC a uvedlo na trh mladší datovaná vína, čímž vytvořili novou významnou kategorii prémiových Madeir.

Nyní

Dnes Michael a Chris Blandyovi, členové šesté a sedmé generace, pokračují v práci ve společnosti, která je předním světovým výrobcem madeirského vína prvotřídní kvality. Společnost dnes nadále zaujímá vedoucí postavení při znovuzískávání Madeiry jako jednoho z nejlepších světových vín.

ODRŮDY HROZNŮ

Madeira je známá svými odrůdovými víny, která časem určila styl vína. Po objevení Madeiry však na ostrově neexistovaly žádné původní odrůdy. Všechny byly přivezeny z pevniny a vysazeny prvními osadníky, kteří ostrov kolonizovali krátce po jeho objevení.

První osadníci vysadili hrozny, které byly běžné v pevninském Portugalsku, s výjimkou odrůd Malvasia nebo Malmsey, které pocházejí ze Středomoří (Kréta), a proto můžeme na pevnině najít vína vyráběná ze stejných odrůd, i když vinifikovaných odlišně a vykazujících vliv terroir, kde se pěstují.

DNES SE VÍNO MADEIRA VYRÁBÍ Z TĚCHTO ODRŮD:

TINTA NEGRA

Tinta Negra Mole je červená portugalská vinná réva, která se běžně používá při výrobě Madeiry. Jedná se o nejrozšířenější odrůdu na Madeiře a je považována za "pracovní koně" tohoto odvětví. Hrozen dává velmi vysoké výnosy sladkého, světle červeného vína, ale při výrobě sušších odrůd Madeiry se také často kvasí bez kontaktu se slupkou a vyrábí se z něj bílé víno.

SERCIAL

Jedná se o bílou odrůdu vinné révy, která pravděpodobně pochází z oblasti Bucelas nedaleko Lisabonu, kde se tradičně pěstuje pod názvem Esgana Cao (Psí škrtič), a byla přivezena na Madeiru, kde dostala název Sercial.

Vinice se nacházejí na severní i jižní straně ostrova. Na jihu ji najdeme ve vysokých polohách v Jardim da Serra, nad Estreito de Câmara de Lobos, ve výšce 600 až 800 m, a na severu, v oblastech Porto Moniz, São Vicente a Seixal, v nižších nadmořských výškách, mezi 150 a 200 m.

Hrozny Sercial jsou středně velké, mají tenkou slupku a plody jsou náchylné k hnilobě. Odrůda dozrává velmi pozdě, je odolná vůči oidiu a mildiu a obvykle se sklízí jako poslední. Toto pomalé zrání, které je důsledkem terroir, kde se pěstuje, vede k výrobě vín, která před fortifikací jen zřídkakdy dosahují více než 11 % alkoholu.

V případě madeirského vína se díky jeho přirozené lahodnosti, pikantnosti a svěžesti, vyvážené mírnou sladkostí, používá Sercial vždy k výrobě suchých vín, která mají lehké tělo, jsou výjimečně svěží a vyznačují se intenzivní a živou vůní. Sercial začíná svůj život světlou barvou, která se však postupem času prohlubuje a tmavne do jantarové.

Je to nejen výjimečné aperitivní víno nebo víno po večeři (Colheita a Vintage), protože je to jediné madeirské víno, které si lze, pokud je mladé, vychutnat i k jídlu.

VERDELHO

Verdelho se na ostrově objevuje od 17. století a pravděpodobně bylo přivezeno ze severního kontinentu Portugalska v počátcích osídlování ostrova. Před příchodem fyloxery (škůdce mšička révokaz) na Madeiru v roce 1872, představovala odrůda Verdelho přibližně dvě třetiny madeirských vinic.

Dnes je tato bílá odrůda na Madeiře pěstována na největší ploše (47 hektarů), zejména na severním pobřeží, na vinicích v Ponta Delgada a v São Vicente, které jsou vysázeny v nadmořské výšce až 100 metrů. Na jižním pobřeží se tato odrůda nachází v nadmořské výšce nad 400 m v Prazeres a Camara de Lobos.

Tato odrůda vyžaduje hluboké půdy s určitým stupněm vlhkosti. Vyznačuje se nízkými výnosy z hektaru a brzkým dozráváním. Hrozny se obvykle sklízejí koncem září a dávají zlatavě zbarvená, středně suchá a elegantní vína, která mají tropický a exotický charakter.

Odrůda nabízí kompaktní a malé hrozny s několika bobulemi. Mošt má střední obsah cukru a výraznou kyselost. V případě madeirského vína se Verdelho vždy vinifikuje tak, aby se z něj vyráběla středně suchá fortifikovaná vína.

TERRANTEZ

Stejně jako většina odrůd na ostrově, byla i Terrantez přivezena ze severu pevninského Portugalska, kde se jí říká Folgasão. Po mnoho staletí se tato odrůda vždy používala k výrobě prvotřídních vín, která na trhu dosahovala vysokých cen.

Vzácné hrozny Terrantez jsou bílé, mají tenkou slupku a jsou velmi křehké. Díky kompaktním hroznům a bobulím je náchylná k botrytidě a štěpení bobulí. Výnosy jsou velmi nízké a dozrávají pozdě.

Kvůli své křehkosti byla nahrazena výnosnějšími odrůdami, a proto byla téměř vyhubena. V poslední době se rodině podařilo přesvědčit pěstitele, aby obnovili objem produkce. Každá Madeira Terrantez je dostatečně vzácná na to, aby stála za vyzkoušení.

BUAL (BOAL)

Bual, nebo také Boal, jak se mu na Madeiře říká, je bílá odrůda vinné révy, která pochází z portugalské pevniny (nebo continente, jak se jí říká na Madeiře) a po staletí se pěstuje v oblasti Douro a Dão, kde se jí říká Malvasia Fina. Jak píše Cincinnato da Costa v knize "O Portugal Viticola", pod tímto názvem se v Portugalsku skrývá ne jedna, ale 16 odrůd. V knize Wine Grapes (Robinson et al.) se vinař Rolando Faustino domnívá, že pravděpodobně pochází z Doura, ale vzhledem k její široké genetické rozmanitosti nelze vyloučit ani oblast Dão, ani Lisabon.

Na Madeiře se Bual s celkovou registrovanou plochou vinic nepřesahující 20 hektarů pěstuje především na jižním pobřeží ostrova, kde je slunečněji a tepleji, protože na chladnější a vlhčí severní straně se mu příliš nedaří.

Nejlepší vína pocházejí z malých pozemků (poios) v Campanáriu, Calhetě, Arco de Calheta a Ponta do Pargo na západ od Funchalu, které se nacházejí v nadmořské výšce od 100 do 300 m.

Tato odrůda je poměrně silná a relativně snadno pěstovatelná, jen mírně náchylná k plísni (Oidium) a botrytické hnilobě hroznů a má pozdní rašení, díky čemuž není tolik vystavena riziku jarních mrazíků. Její hrozny jsou velké a brzy dozrávají. Díky dobré kyselosti, která vyvažuje sladkost, se z vína Bual vyrábějí středně plná, polosladká vína světle měděné barvy, která jsou intenzivně aromatická, bohatá na koření a sušené ovoce a dosahují obdivuhodné trvanlivosti.

MALVASIA (MALMSEY)

Malmsey by nemělo být vnímáno jako jedna odrůda (existuje mnoho různých odrůd s názvem Malvasia), ale jako styl vína. V knize "Wine Grapes" (Robinson et al.) autoři na to upozorňují a uvádějí, že Malvasia je obecný název pro širokou škálu odlišných odrůd s bílou, růžovou, šedou nebo černou slupkou, které mají společnou schopnost vyrábět sladká vína s vysokým obsahem alkoholu. Plocha osázených ploch se nyní ustálila na přibližně 39 ha (96 akrů).

Většinu Malvasie rostoucí na Madeiře tvoří odrůda Malvasia Branca de São Jorge, bílá odrůda, která byla vyšlechtěna v 70. letech 20. století ve farnosti Sao Jorge v okrese Santana na severní straně ostrova v nižších nadmořských výškách (150-200 m). Hrozny jsou velké a kuželovité a obvykle se vyznačují časným rašením a pozdním dozráváním. Sklízí se jako první a má ranou zralost. Hrozny jsou sladké a dávají bohatá plná vína tmavé barvy. V ústech se objevují tóny koření a medu. Nemá nic společného s ceněnou odrůdou Malvasia Candida, která byla na Madeiru dovezena v 15. století a které se dnes na Madeiře pěstují pouze 3 hektary, a to výhradně na jižním pobřeží.

Mladá Madeira Malmsey má světle zlatavou barvu, zatímco stará Malmsey tmavě jantarové tóny. Na patře je bohatá, hladká a šťavnatá, projevuje se komplexními tóny moky, sušeného ovoce a medu, náznaky tropického ovoce, máslového bonbónu, karamelových oříšků a marmelády.

VÝROBA VÍNA

Ohledně výroby vína je toho na oficiálních stránkách napsáno dost, avšak my jsme se již tomuto tématu věnovali v jiném článku, kde je tento proces popsán.

BLANDY'S WINE LODGE

Blandy's Wine Lodge se nachází na ulici Avenida Arriaga v centru Funchalu.
Prostory mají jedinečné mikroklima díky slunečnímu záření, cihlové střeše, silným kamenným stěnám a dřevěné podlaze.

Každá z místností Lodge má svůj vlastní charakter a díky rozdílným teplotám a vlhkosti mají všechna vína odlišný profil zrání v závislosti na jejich umístění. Ve východním skladu je uloženo víno z roku 1920 a soukromá rodinná sbírka ročníků je uložena v silných kamenných zdech v přízemí. V muzeu jsou uloženy artefakty, mezi něž patří dopisy od sira. Winstona Churchilla, mince z Blandy's bank a nejstarší dřevěný lagar (obdelníková betonová nádržka, ve které lidé šlapou hrozny) na ostrově, pocházející ze 17. století.

Nástěnné malby od známého německého umělce Maxe Römera ilustrují tradiční madeirskou sklizeň v hlavní degustační místnosti, kde je uložena široká škála vín společnosti.

Místnost Vintage je katedrálou nejvzácnějších a nejstarších madeirských vín společnosti Blandy´s, kde lze ochutnat vína z počátku 20. století, jako je například Blandy's Bual 1920.

Vinařská hala Blandy's Wine Lodge, kde je uloženo více než 650 sudů a kádí, je i dnes klíčovým prvkem pro zrání nejlepších vín Blandy's.

Pokud máte chuť vyzkoušet madeiru od společnosti Blandy´s, nabídku najdete v tomto odkazu.

Zdroj textu a fotek: Oficiální stránky společnosti Blandy´s, Wikipedia