Vinařství Košulič

Po roce 2000 jsme začali pomalu a postupně budovat dnešní vinařství. Ze skromných začátků jsme došli až do současnosti, kdy provozujeme dva vinné sklepy v ulici na Hradbách. Starší vinný sklep z roku 1683 slouží jako sklep výrobní a sklep mladší z roku 1855 je určen pro hosty a také jako archiv fortifikovaných vín. V Hustopečích se tak i naše generace věnuje vinicím a vínu a navazuje na historii našeho rodu, která se započala již v roce 1593, kdy ...

...Na zelený čtvrtek (15. dubna) roku 1593 byla Janem z Lipé znovu obnovena uherskými válkami zničená vesnice Hovorany. Mezi řadou usedlíků byla také velká skupina Charvátů, neboť jak se v pozdějších privilegiích vzpomíná „Hovoranští museli na onen čas ustoupiti před nátiskem tureckým na Moravu".

V roce 1594 se o Hovoranech píše jako obci „nově k vystavení lidem puštěná,...s horou vinohradní pod stálej plat lidem puštěnou k rozdělení". A konečně roku 1604 kdy byla obec již vystavěna, bylo v Hovoranech 40 půllánů včetně vinic, náležející 37 gruntům. Jedním z držitelů těchto gruntů byl i Stefan Kossulitcz. Tak se jméno Košulič vynořuje z temnoty ranného novověku. Jeho děti i vnuci žili ještě nějaký čas v Hovoranech, aby na na začátku 18. století přesídlili do Brumovic a nakonec svoji pouť časem ukončili v Hustopečích.