Vinařství Šabata
Historie Vinařství Šabata:
Historie vinaření v rodině Šabatových sahá do studentských let Ing. Vladimíra Šabaty „tatínka zakladatele“, který vyrobil své první víno z vinice na zahradě za domem v Břeclavi. Po studiích se usadili Šabatovi ve vinařské obci Rakvice, kde obdělávali 10 arů vinice v trati Kozí horky a víno bylo vypito v rámci rodiny a jejich přátel. Po roce 1993 působil Vladimír jako vinohradník v zemědělském podniku Zepro a.s. Přítluky, který obhospodařuje přes 100 hektarů vinic na Přítlucké hoře. Během těchto let vybudoval Vladimír sklepní hospodářství v obci Zaječí na zakoupeném pozemku s malým vinným sklepem. V roce 1997 uvádí na trh první lahvová vína a začíná vinařit profesionálně. Veškeré investice nasměroval do technologického vybavení a nákupu sousedního pozemku pro rozšíření sklepního hospodářství. V roce 2004 přichází do vinařství syn Václav, který do té doby vypomáhal v obdobích, kdy to bylo potřeba. Důležitým mezníkem byl rok 2010, když jsme s naším dlouholetým zákazníkem a kamarádem Ing. Ivanem Benešem založili Vinařství Šabata s.r.o. V lednu 2011 byla zahájena výstavba vinařského areálu na území katastru obce Zaječí, jenž je obklopen viničními tratěmi pod Přítluckou horou a mimo obecní zástavbu. V říjnu 2011 proběhla kolaudace a v září jsme zahájili vinobraní v novém sklepě Vinařství Šabata s.r.o. Náš rodinný tým posílil také příchod nejmladšího Šabaty, syna Jana, který absolvoval Střední vinařskou školu ve Valticích. V září 2012 byla zahájena druhá etapa dostavby vinařského areálu. Na řadě bylo zbudovat ubytování a zázemí pro naše vínomilce. V červnu 2013 jsme zkolaudovali „Penzion U vinařství“, ve kterém nabízíme možnost ubytování v nadstandardně zařízených pokojích, k dispozici je také restaurace, i příjemné balneo. V dubnu 2015 jsme zahájili třetí etapu – výsadbu vinic na prvních 2 ha ve viniční trati Pod novou horou, která se nachází v těsném sousedství našeho vinařství. V dalších letech plánujeme rozšířit výsadbu vinic až na celkových 12 hektarů. Na jaře 2016 proběhla výsadba tří odrůd na 5 ha a v roce 2017 na dalších 3 ha. V září 2017 jsme sklidili první ( panenskou) úrodu odrůdy Pálava ve vysokém stupni vyzrálosti 25°NM ( výběr z hroznů ).
Technologie výroby vín ve Vinařství Šabata :
Základním zdrojem suroviny pro produkci převážně přívlastkových vín našeho vinařství jsou vinice okolo Přítlucké hory (292 m.n.m.), která dominuje obcím Zaječí, Přítluky a Rakvice. Celé vegetační období kladou naši dvorní vinohradníci velký důraz na kvalitu pěstovaných hroznů, které jsou neodmyslitelným základem pro výrobu vysoce jakostních vín. Vína vyrábíme technologií řízeného kvašení s důrazem na rychlé, ale také šetrné sklizení, přepravu z vinic, i zpracování hroznů. Celý výrobní proces doprovázejí moderní technologická zařízení, díky kterým dosáhneme kvalitního příjmu hroznů, odstopkování, studené macerace rmutů, i jejich lisování. Po důkladném odkalení vylisovaných moštů, provádíme zakvašení čistými kvasinkovými kulturami, kde volíme pro každé víno jiný klon kvasinek, abychom zabránili uniformitě našich vín a nechali rozvinout jejich odrůdovost a terroir. Vinifikace bílých a růžových vín probíhá v nerezových nádržích při regulované teplotě v rozmezí 12-17 °C, abychom kvasinkám vytvořili ideální prostředí pro jejich život a mohlo vzniknout kvalitní aroma i chuť. Pro výrobu červených vín slouží automatické vinifikátory, které zajišťují pravidelné skrápění kvasícího rmutu, tím se dokonale uvolňují antokyany ze slupek modrých hroznů, což pozitivně podporuje barvu a strukturu červených vín. Teplota je regulována v rozmezí 25-30°C. Červené víno je pak scezeno samotokem. Po následném odkalení probíhá biologické odbourání kyselin jablečno-mléčnou fermentací ve velkých dubových sudech. Bílá, červená i růžová vína necháváme zrát na jemných kvasničních kalech po dobu nejméně čtyř měsíců a pravidelně je promícháváme, tzv. batonage. V jarních měsících je nutné nazrálá vína doškolit, přefiltrovat a nachystat k lahvování. Zde je nám velkým pomocníkem křemelinový, i Crossflow filtr tuzemského výrobce z Josefova. Samotné plnění vín do lahví provádíme přes mikrofiltrační jednotku na automatickém plnícím zařízení, kde je dodržována maximální sterilita v celém procesu. Víno je stáčeno ve vákuu, z hrdla lahví je vytlačen vzduch inertním plynem a ty jsou uzavřeny plastovou, nebo korkovou zátkou. Vždy je nalahvována celá šarže daného vína a proto můžeme garantovat jednotnou kvalitu od první do poslední lahve. Paletové boxy s víny skladujeme v suchém a klimatizovaném skladu, kde je od každé šarže naetiketovné víno přichystané k odběru v dostatečném množství.
Samotok
je jemné víno, které bylo vyrobeno bez procesu lisování. Tento způsob výroby je pozitivním zvláště u červených vín, kdy stočením z vinifikovaného rmutu nejsou lisováním vytláčeny do vína rušivé látky jako například pektiny, polyfenoly a antokiany, nebo olejnaté látky z peciček.
Batonage (čti: batonáž)
Promíchávání kvasnic ve víně (batonage) rozprostře kvasnice rovnoměrně v celém objemu a mělo by se provádět zpočátku alespoň 2x týdně, na závěr již postačuje 1x za 14 dnů. Promíchávání kvasnic brání oxidaci a autolýzou kvasnic se získávají krémovější vína.