O nás

Vítáme Vás na stránkách našeho obchodu likerovavina.cz.

Náš e-shop se soustředí na fortifikovaná (neboli likérová, dolihovaná či dezertní) vína, která se vyznačují především vyšším zbytkovým cukrem a obsahem alkoholu, typicky do 20%. Nejlepším příkladem fortifikovaného vína je světoznámé "portské". Kromě portského u nás najdete i likérová vína z Francie (Pineau des Charentes), z Portugalska, Německa, Rakouska a samozřejmě také ty od nás z Česka. Časem se samozřejmě budeme snažit naší nabídku rozšiřovat o další zajímavá vína z celého světa.

“Naším cílem je nabídnout vína, která u nás příliš známá nejsou a seznámit tak milovníky vín s něčím novým.”

Náš příběh:

Jak jsme se k fortifikovaným (nebo u nás známěji pojmenováno "likérovým") vínům dostali? A proč jsme se rozhodli je nabízet takto skrze e-shop? Bylo to v roce 2014, kdy jsme jeli na dovolenou do Francie, konkrétně do Bretaně. Jelikož mám rád vína a rád je zkoumám a objevuji, narazil jsem tam na několik vinných nápojů, které jsem neznal a pochopitelně jsem zatoužil je ochutnat. A jeden z těch záhadných nápojů bylo právě Pineau des Charentes. Abych to zkrátil - po ochutnání jsem byl překvapen, proč něco takového u nás není k sehnání. To je pořád jen portské a portské a pak možná ještě portské (kdesi vzadu se krčí Madeira). Ale co Pineau? Nikde nic. Až pak po bedlivém pátrání jsem zjistil, že se u nás opravdu prodává, ale v hodně omezeném množství. Což se dodnes prakticky nezměnilo. 

Ve Francii mě kromě jiného uchvátil například i pravý francouzský Cidre, který byl kvalitou někde jinde od u nás prodávaných Ciderů v malých lahvičkách (pozor na rozdíl mezi slovem Cidre a Cider). Dále jsem zkoušel Pommeau (alkoholický nápoj vyrobený v severozápadní Francii smícháním jablečného džusu s jablečnou brandy: Calvados v Normandii nebo lambig v Bretani), ale to mi nějak nešmakovalo. 

No… a jelikož byla Bretaň cílem žádosti o ruku mé dosavadní přítelkyně, přivezl jsem si tak domu vlastně novinky dvě - místo přítelkyně snoubenku a pak ještě Pineau, společně s myšlenkou, že se mu budu chtít více věnovat. Côte de Granit - Ploumanac'h - místo, kde jsem požádal :-)

První plány založit si byznys však postupně odumíraly, až se vytratily úplně. Vše bylo příliš složité, drahé a hrozně byrokratické. Musel jsem počkat a nechat čas, aby dozrál. 

Ten čas nadešel v roce 2021, kdy jsem začal dávat myšlence nový tvar a rozhodl se, že do toho půjdu. Tedy půjdeme. A už ne se snoubenkou, ale s manželkou a dalšími dvěma prcky. 

Nabídka Pineau se od té doby nezměnila. Říkám si, proč to tak asi je? Však je to stejně dobré jako portské. Samozřejmě každé víno je tvořeno jinou metodou, jinými postupy a tak podobně. Portské je silnější, Pineau je zase ovocnější a lehčí. Každý má prostě něco do sebe a každý nápoj si najde své oblíbence… ale proč to tu stále nikdo nezná? 

Asi jsem si vzal na sebe docela těžký úkol, seznámit čechy s tímto francouzským tajemstvím, ale já se toho rád zhostím! :-) A nebude to jen o Pineau. Chceme vás seznámit i s dalšímu zajímavými kousky, které se tu těžko hledají. Pořád v nás dřímá ta zvědavost ochutnávat stále nové a nové věci a přicházet tak na klenoty, kterým se u nás nedostává téměř žádné pozornosti.

No a tak jsme tu - stránka, na které se nacházíte, je výsledkem nápadu, který jsem si z Bretaně přivezl a který na několik let usnul, aby se nakonec znovu probral a dostal konečně nějakou podobu. 

Budeme se vám snažit nabízet vína zajímavá a nevšední, která vám dají pocit jedinečnosti. Vína, která si budete chtít otevřít ve chvíli, kdy strhaní přijdete domů, vnoříte se do útrob pohodlného křesla a nalijete si tu vytouženou skleničku plnou pohody a relaxu. Přivoňte, zamíchejte, ochutnejte a zapomeňte na starosti všedního dne s úsměvem na tváři. ;-)

Pijte střídmě a snažte se fortifikovaná vína vychutnávat v klidu a spíše v menším množství. 

Míra a Melánie